Prof. Dr. Tancan Uysal

Prof. Dr. Tancan Uysal

1976 yılında doğdu. İlkokulu Bilecik Edebali İlköğretim Okulunda, Ortaokulu Bilecik Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Lise öğrenimini Bursa Karacabey Lisesinde birincilikle tamamladı. 1994 yılında girdiği Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 1999 yılında dönem birincisi olarak mezun oldu.

2003 yılında Selçuk Üniversitesinde doktorasını tamamladı ve Yardımcı Doçent olarak Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine atandı. 2006 tarihinde Doçentlik unvanını aldı ve Erciyes Üniversitesinde Kurucu Anabilim Dalı Başkanlığı, Senato Üyesi, Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Başhekimi olarak idari görevler aldı.

2011 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinde profesör kadrosuna atandı ve Türkiye’nin en genç profesörlerinden biri oldu. 2010-2013 yılları arasında Suudi Arabistan’ın en prestijli üniversitelerinden olan King Saud Üniversitesinde ziyaretçi profesör olarak dersler verdi.

Prof. Uysal çok sayıda yurt içi ve yurt dışı derginin editörler kurulunda ve akademik danışma kurulunda yer almaktadır. Bir dönem Türk Ortodonti Dergisi Editörlüğünü yürütmüştür.

Uzun yıllar TÜBİTAK, ARDEB, Sağlık Bilimleri Araştırma Grubunda öncesinde Danışma Kurulu Üyesi; sonrasında ise Yürütme Komitesi Üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Uysal, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Üniversitelerarası Kurul Üyesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Kurucu Dekanı olarak çalışmıştır.

130’u SCI kapsamında bulunan dergilerde olmak üzere yaklaşık 300'ün üstünde yayını ve sunumu bulunmaktadır. Endodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Banu Uysal ile evli olan Tancan Uysal’ın, Ayşe Zeynep (16), Yiğit Efe (14) ve Esra Aybige (6) isimli 3 çocuğu vardır.

Prof. Dr. Tancan Uysal, sabit ortodontik tedaviler, görünmeyen tellerle, dişlerin arka yüzeyinden uygulanan ortodontik tedaviler (lingual ortodonti-Incognito), şeffaf plaklarla ortodontik uygulamaların (Invisalign) yanında; Roth tekniği, MBT tekniği gibi sabit tel uygulamaları konusunda da Türkiye’deki en donanımlı hekimlerden birisidir.

Ülkede sayılı ortodonti uzmanının sahip olduğu iTero Ağız İçi Tarayıcı sistemlerle hasta ölçülerini dijital olarak almakta ve tedavi planlamalarını, gülümseme estetiğini dijital olarak tasarlamaktadır.